ŠENT
Slovensko združenje za duševno zdravje
Prostovoljstvo v duševnem zdravju
Prostovoljstvo v duševnem zdravju

 

 

Prvi strateški cilj projekta je profesionalizacija organizacije na področju prostovoljnega dela, zaradi česar predvidevamo zaposlitev 1 koordinatorja in 3 mentorjev prostovoljcev, ki bodo sistematično uredili delo že vključenih prostovoljcev in pridobili nove prostovoljce. Sekundarno pa bodo novo zaposleni koordinator in mentorji nadgradili spretnosti in kapacitete prostovoljcev v organizaciji preko vrste izobraževanj predvidenih v projektu. Prostovoljci v naši organizaciji večinoma delajo s ciljno skupino, in sicer z osebami s težavami v duševnem zdravju kar zahteva specifična znanja, veliko mero empatije in razumevanja ter posledično izobraževanja in reden nadzor. Priložnost, ki nam jo ponuja ta projekt bomo torej izkoristili, da uredimo delo prostovoljcev, ki je bilo do sedaj v domeni strokovnih delavcev, ki zaradi časovnih omejitev temu niso mogli posvetiti zadostne pozornosti in časa. Prav tako pa delo s prostovoljci ni v njihovem opisu del in nalog, te zadolžitve opravljajo popolnoma neformalno. Konzorcij partnerja, ki je specializiran za izobraževanje in partnerja z izkušnjami na področju zaposlovanja oseb z invalidnostjo nam bo omogočil tako prenos izkušenj na področju prostovoljstva s strani prijavitelja kot organizacijo izobraževanj in prenosa dobrih praks na področju zaposlitvene rehabilitacije. Da dokažemo in zagotovimo, da so pri urejanju področja prostovoljstva v konzorciju naši cilji resnično doseženi smo v projektu postavili skrbno zastavljene kazalnike, ki jih bomo evalvirali, ne samo v okviru projekta, temveč tudi v okviru programov, ki že imajo sisteme preverjanja vzpostavljene na več nivojih. V pomoč nam bo tudi v prejšnjem razpisu izdelan priročnik za prostovoljstvo.

 

Vsi člani konzorcija svoje aktivnosti izvajajo po celi državi, kjer se naših aktivnosti udeležujejo prostovoljci iz lokalnega okolja. Kot taki nam ne nudijo pomoči samo pri izvajanju naših aktivnosti, temveč služijo tudi kot način prepoznavanja potreb in predstavljajo enega izmed pomembnejših členov povezave z okolico. Novo zaposleni bodo omogočili, da se prispevek teh prostovoljcev prepozna, nagradi in uporabi pri organizaciji aktivnosti v lokalnem okolju, ki bodo bolj povezale skupnost z našimi programi. Zaradi pomanjkanja časa pri strokovnih delavcih so bili prostovoljci, do sedaj, v take dogodke redko vključeni. Prav tako je potrebno nasloviti tudi potrebe samih prostovoljcev, ki potrebujejo redne supervizije in intervizije, česar, do sedaj, ni bilo mogoče redno nasloviti. Posebej pomembno je, da zaposlitev predvidevamo tudi za urejanje prostovoljstva v programih, kjer je prisotnost prostovoljcev nižja, ker zadevajo druge ciljne skupine, za katere so potrebna dodatna znanja, kot so uporabniki prepovedanih drog in brezdomci. Tveganje, ki ga predstavlja delo v takih programih bomo naslovili z zaposlitvijo mentorja, ki bo potrebe teh prostovoljcev naslavljal bolj specifično in intenzivno. Da omilimo tveganje zapostavljanja te skupine prostovoljcev bomo vnaprej pripravili sistematičen načrt dela z njimi. Strateški cilj večje integracije z lokalnim okoljem bomo torej dosegli z izvedbo rednih dogodkov, povezovanjem z lokalnimi institucijami ter drugimi aktivnostmi, ki bodo predvidene v načrtu specifičnem za posamezne programe, ki je prva zadolžitev novega zaposlenega. Tveganje, da s temi ukrepi cilja ne bomo dosegli je minimalno, saj bodo novi zaposleni odgovorni za pripravo letnih poročil in rednega poročanja na nivoju konzorcija in posameznih članov.

 

Konzorcij je sestavljen z namenom, da posamezni partner in prijavitelj dopolnjuje pomanjkljivosti drugega. Že zgoraj navedene izkušnje s prostovoljstvom, ki jih ima prijavitelj ter strokovne kapacitete partnerjev omogočajo konzorciju, da bo kar najbolj celovito odgovoril na potrebe prostovoljcev in ciljnih skupin. Pričakujemo, da bodo prostovoljci izobraženi znotraj programa, ki ga bo omogočil projekt, zato bodo  zmožni nasloviti potrebe ne samo na področju organizacije preprostih del, temveč tudi na področju organizacijskih in strokovnih del. Naš cilj namreč ni samo povečanje števila prostovoljcev temveč tudi izboljšanje njihove kvalitete oz. vrednosti njihovega doprinosa. Na ta način bodo postali še bolj pomemben del konzorcija, hkrati pa bo to preprečevalo tveganje, da prostovoljci svojega lastnega dela ne vrednotijo dovolj visoko. Z novimi zaposlitvami in večjo organiziranostjo lahko prostovoljci predstavljajo boljšo povezavo tako z lokalnim okoljem kot z drugimi organizacijami, ki naslavljajo potrebe naše ciljne skupine, saj bomo v projektu pridobljene izkušnje ponudili tudi drugim istovrstnim nevladnim organizacijam oziroma drugim zainteresiranim osebam. Z novimi zaposlitvami pričakujemo tudi širitev mreže prostovoljcev, kar bo povečalo odpornost programov na nenadne spremembe ter ohranjalo prostovoljce v programu in zagotovilo trajnostne storitve.

Trajnost delovanja oziroma sofinanciranja bo konzorcij zagotovil preko več virov, da se izognemu tveganju, da ob koncu projekta zaposlitev ne bi bila več možna. Ti viri vključujejo Fundacijo za humanitarne in invalidske organizacije, prijavo zaposlitve v okviru programa na Ministrovo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, pridobivanje dodatnega financiranja s strani občin in pridobitev sredstev iz razpisov na evropskem in nacionalnem nivoju.

  »Aktivnosti sofinancira Ministrstvo za javno upravo v okviru javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024«


 


Arhiv projektov

 Podroben seznam z opisi starejših domačih projektov, v katerih je bil ŠENT prijavitelj projekta

 Podroben seznam z opisi starejših domačih projektov, v katerih je ŠENT sodeloval kot partner




OPOZORILO!
S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.

V redu | Več o tem